Nenávykové psychoaktívne látky

Vedecké články o psychedelických a disociatívnych látkach

Andrej Danko a poslanec Anton Hrnko, útočili na Žitňanskej novelu zákona. Primitívni diletanti z SNS

Andrej Danko a poslanec Andrej Hrnko veľmi ostro útočili na exministerku Žitňanskú a jej ľudí, že chce údajne legalizovať tvrdé drogy. Aká je ale pravda? Išlo len o stopové množstvá tvrdých drog, ktoré by nevystačili ani na jednu dávku. Išlo len o to, aby narkoman, ktorému vo vrecku zostali stopový zvyšok drogy nemal z toho zbytočné problémy, pretože podľa súčasnej legislatívy sa nerozlišuje či má niekto 1 kg drogy alebo 0,1 mg.

Benzodiazepíny: legálne drogy

Benzodiazepíny nemajú preskripčné ani indikačné obmedzenia, čo v praxi znamená, že ak obvodnému lekárovi poviete: „predpíšte mi niečo na smútok“ a on predpíše, všetko je legálne. Nielen psychiatri ale aj obvodní lekári legálne predpisujú benzodiazepíny pričom ak pacient nemá depresie a aj napriek tomu sa to predpíše, všetko je legálne a ešte to aj platí poisťovňa.

CBD, kanabidiol, cannabidiol je na zozname zakázaných látok, napriek tomu, že nemá omamné účinky

CBD síce pôsobí na jeden so serotinínových receptorov 5HT1A, čo mu spôsobuje jeho protiúzkostné (=anxiolytické) a antidepresívne vlastnosti, háčik je ale v tom, že cez serotonínové receptory nikdy nemôže vzniknúť návykovosť (čo je samozrejme dokázané mnohými výskumami). Žiadne so serotonínových antidepresív (ktoré bežne predpisujú psychiatri aj na Slovensku), nebolo nikdy v žiadne krajine prijaté na zoznam zakázaných látok.