Nenávykové psychoaktívne látky

Vedecké články o psychedelických a disociatívnych látkach

Šalvia divotvorná: psychoaktívna disociatívna rastlina

Šalvia divotvorná má účinnú látku salvinorin A. Je to najsilnejšia prirodzená psychoaktívna látka, je druhá najsilnejšia po LSD. Polosyntetická zlúčenina účinnej látky tejto šalvie, Salvinorin B ethoxymethyl ether, je najsilnejšou psychoaktívnou doteraz objavenou látkou na svete, niekoľko násobne vyššou afinitou ako LSD.
Unikátnosť salvinorinu A z chemického hľadiska spočíva v tom, že nemá žiaden dusíkový atóm.

Šalvia divotvorná má hlavne disociatívne ale aj netypické psychedelické vlastnosti.

Farmakológia
Pôsobí na nenávykový druh opioidných receptorov, naκ (kappa) opioidné receptory a tiež nadopamínové receptory (konkrétne D2). Nepôsobí na serotonínové ani NMDA receptory, čo robí túto látku výnimočnou. Žiadna iná známejšia a bezpečná disociatívna látka s podobnou farmakológiou nie je známa.
Naκ opioidné receptory, pôsobí aj mentol, účinná látka mäty piepornej
https://en.wikipedia.org/wiki/Κ-opioid_receptor
(s pomedzi psychedelických látok pôsobiacich na serotonínové receptory, z nich len jediné LSD okrem zvyšovania aktivity serotonínovým receptorom zvyšuje aj aktivitu dopamínovým receptorom. Ako aj pri salvinorine A, tak aj pri LSD sa predpokladá, že aj tieto dopamínové receptory sa podieľajú na psychoaktívnych vlastnostiach oboch látok)

Zdravie
Nemá žiadne zdravotné riziká, závislosť na ňu neexistuje, psychiatri nikdy nemuseli liečiť človeka závislého na šalvii. Potvrdzujú to informácie najväčšej organizácie zaoberajúcej sa vedeckým výskumom drogovej závislosti, ktorá má tiež za úlohu informovať verejnosťNational Institute of Drug Abuse http://www.drugabuse.gov

Z právnického hľadiska, salvinorin A, je jedna z mála psychoaktívnych látok (jediná známejšia a lepšie vedecky preskúmaná látka), ktorá nie je zakázaná v USA, kde platia rozhodne najtvrdšie protidrogové zákony na svete. Je tam tvrdá diktatúra v tejto oblasti.
(Rekreačne používať psychoaktívnu látku, ktorá je menej známa a málo vedecky preskúmaná, môže byť nebezpečné, lebo všetky jej účinky (napr. na ktoré receptory pôsobí) a výška odporúčanej dávky nemusia byť známe).
Zákony sú v USA formulované tak, že všetky deriváty, zlúčeniny danej látky sú vyhlásené za zakázané, pričom nie všetky deriváty sú psychoaktívne, to znamená, že zakazuje aj deriváty, ktoré nie sú psychoaktívne. To je samozrejme dosť komické a úsmevné, ako veľmi sa americkí zákonodarci "poctivo" a fanaticky bojujú za perzekúcie občanov za držanie nenávykových psychoaktívnych látok. V ostatných štátoch sú len vymenované jednotlivé látky, ktoré sú nelegálne. Na Slovensku je stále dosť relatívne známych psychoaktívnych látok, ktoré nie sú zakázané.
Ďalšie látky, ktoré nie sú takýmto spôsobom zakázané, sú len sotva objavené, nestihnú byť ani poriadne preskúmané, ale už ich vláda USA veľmi pružne a rýchlo dá na zoznam zakázaných látok. Ani vedci v tom nemajú jasno, čo to vôbec zač daná novo objavená psychoaktívna látka, ale vláda Spojených štátov v tom má veľmi jasno.

Zoznam zakázaných látok na Slovensku
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-139#f5585372
ČR https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-463#prilohy
Čo sa týka propagácie psychoaktívnych látok, podľa zákonov SR, je trestné len propagácia a navádzanie návykovú látku.

V EÚ sú tiež zakázané ajprekurzory drog - tiež ide o konkrétne vymenované látky (išlo o jednotne navrhnutú legislatívu z EÚ). S nenávykových látok sú tam zakázané len prekurzory LSD. V USA sú zakázané všetky možné prekurzory, vrátané látok, ktoré sa len nepriamo zúčastňujú výroby psychoaktívnych látok. Podľa slovenských zákonov je za prekurzor rovnaký trest ako za psychotropnú látku, avšak na súde je potrebné myslím dokázať aj to, že daný človek tú látku chcel použiť na výrobu psychotropnej látky, čo nemusí byť také jednoduché

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/ALL/?uri=CELEX%3A32004R0273
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32004R0273&from=SK